Nano Teknolojisi Nedir ?

2013-04-12 12:30:55


Nano Teknolojisi Nedir ? |  görsel 1

“Midget-çok küçük” anlamina gelen Yunanca bir kelimeden türeyen nano bir ölçü birimi ön ekidir ve milyarinci parçayi gösterir. Ancak genel olarak söylenecek olursa, nanoteknoloji maddeyi dolayli olarak atom boyutuna yani “nano-boyutuna” indirgeme isidir.
1974 yilinda Tokyo Üniversitesinde Norio Taniguchi tarafindan ortaya atilan nanoteknoloji mevcut teknolojilerin daha ileri düzeyde duyarlilik ve küçültülmesine dayali olarak hizla ortaya çikan teknolojilerdir. Gelecekte bu teknoloji muhtemelen Moleküler Nanoteknolojisi (MNT) adiyla nano büyüklügündeki boyutlariyla yapi makineleri ve mekanizmalarini da içerecektir.
Nanoteknoloji ölçü olarak “nanometre” adi verilen (kisa sekli nm) bir ölçme birimini kullanilir. Her bir ölçüde 1 milyar nm vardir. Her bir nm sadece üç ile 5 atom genisligindedir. Bunlar küçüktür. Ortalama insan saç kalinliginin ~40,000 kez daha küçüktür.
Natoteknolojinin bir yönü de süper küçük bilgisayarlar (bakteri büyüklügünde) ya da milyarlarca dizüstü bilgisayar gücünde küp seker büyüklügünde süper bilgisayarlar yada günümüzün bilgisayarlarindan trilyonlarca daha güçlü belirli bir büyüklükte masaüstü modelleri gibi nano boyutunda yapilabilmesidir.
Nanoteknolojinin yüksek potansiyeli Kuantum fiziginin kanunlari sayesinde açiga çikmakdatir. Bu asamada ve nano ölçülerde kuantum fizik yasalari devreye girer ve optik, elektronik, manyetik depolama, hesaplama, katalist ve diger alanlarda yeni uygulamalara olanak saglar.

Nanoteknolojisi genellikle genel-amaçli teknoloji olarak adlandirilir. Çünkü gerçeklestirildigi zaman nanoteknoloji neredeyse bütün sektörlerde ve toplumun her alaninda önemli bir yeri olacaktir. Daha iyi yapilmis, daha uzun süre dayanan, daha temiz, güvenli ve akilli ürünleri evde, iletisimde, tipta, ulasimda, tarim ve endüstrinin her alaninda kullanabilecegiz.
Insan vücudunda dolasarak kanser hücrelerini yayilmadan bulup yok eden tibbi bir araç düsünün. Yada çelikten çok daha hafif ama ondan on kat daha güçlü materyalleri…

Neden nanoteknolojisi duyarlı kullanılmalı?
Elektrik veya bilgisayarlar gibi nanoteknoloji de hayatımızın her aşamasında daha iyi olanaklar sunacak. Fakat her yeni teknolojinin olduğu gibi nanoteknolojinin de iki yönlü kullanımı var, yani ticari kullanımı ve askeri kullanımı — askeri alanda nanoteknoloji sayesinde çok daha güçlü silahlar ve gözetleme araçları yapılabilecek. Bu yüzden nanoteknoloji insanlar için yararları ile birlikte aynı zamanda bazı riskleride getirmektedir.
Nanoteknolojinin önemli yanlarından biri de sadece daha iyi ürünler değil, aynı zamanda daha gelismişmiş üretim araçları sunmasıdır. Bir bilgisayar veri dosyalarını kopyalayabilir — özellikle de çok düşük bir maliyetde yada ücretsiz olarak istediğiniz kadar kopya yapabilirsiniz. İşte nanoteknolojide aynı bilgisayar örneğinde olduğu gibi herhangi bir şeyi üretmeyi aynı dosyaların kopyalanması kadar kolay ve ucuz hale getirebiliyor. Bu yüzden nanoteknoloji bir çoğuna göre “sonraki sanayi devrimi” olarak adlandırılmaktadır.


Nanoteknoloji sadece çok düşük maliyetle birçok yüksek kalitede ürünün yapılmasına olanak saglamayacak, aynı zamanda düşük maliyette ve aynı yüksek hızda yeni nano fabrikalarının da yapılmasını sağlayacaktır. Nano teknolojisisin hızla artan bir teknoloji olarak adlandırılmasının nedeni kendi üretim araçlarını yeniden üretebilme yeteneğidir.
Nanoteknoloji; daha hızlı, düşük maliyetli ve temiz üretim sistemi getirmektedir. Üretim araçları katlanarak yeniden üretilebilecektir, böylece birkaç hafta içersinde birkaç nano fabrikası milyarlarca fabrikayı üretecektir. Bu bir devrimsel, yenilikçi, güçlü ve potansiyel olarak da çok tehlikeli- ya da faydalı bir teknolojidir.
Tüm bu gelişmeler ne kadar kısa zamanda gerçekleşebilir?
Genel tahminler bunun 20 ila 30 yıl arasında, hatta daha da geç olabileceği yönündedir. Fakat optik, nano litografi, mekanik kimya ve 3 D prototip teknolojileri konusundaki kaydedilen hızlı ilerlemeler bu süreyi kısaltabilir. Burada önemli olan sadece böyle bir gelişmenin ne kadar kısa bir zamanda yapılabileceği değil aynı zamanda bizim bu yeni teknojiye ne kadar hazır olabileceğimizdir.
Belki kendimize aşağıdaki sorulardan bazılarını sorduğumuzda bu konuyu daha iyi algılayabiliriz.
Bu teknolojiye kim sahip olacak?
Bu çok sınırlı mı olacak yoksa herkes erişebilecek mi?
Fakir ve zengin arasındaki farki kapatmak için ne yapacak?
Tehlikeli silahlar nasil kontrol altina alinacak ve tehlikeli kisilerin eline geçmesi engellenecek?
Bu soruların çogu 10 yıl önce ortaya atılmasına rağmen hala pek bir cevap bulmuş gibi görünmüyor.
Bu teknolojinin ne zaman hayata geçirileceğini tam olarak söylemek zor, bunun bir nedeni de gizli askeri veya endüstriyel geliştirme programlarının normal bir vatandaşın bilgisi dışında ve büyük bir gizlilikle yürütülüyor olmasıdır.


Tam ölçekli olarak nanoteknolojinin önümüzdeki beş veya on yıl içersinde geliştirilip geliştirilmeyeceğini kesin olarak söyleyemeyiz. Fakat şimdiden ihtiyatı elden bırakmayıp bütün senaryolara karşı hazırlıklı olup nanoteknoloji ve gelişimini yakından takip etmeliyiz.
 

0
0
0
Yorum Yaz

???????